۱۰ نکته طلایی برای ترخیص سریع کالا از گمرک

امتیاز مقاله

مقدمه

ترخیص کالا از گمرک یکی از مهم‌ترین و گاهی پیچیده‌ترین مراحل در واردات کالا می باشد. تأخیر در ترخیص هزینه‌های زیادی را به صاحبان کالا تحمیل می کند. در این مقاله،۱۰ نکته طلایی برای ترخیص سریع کالا از گمرک را گفته شده که حاصل تجربیات چندین ساله می باشد.

ترخیص کالا از گمرک امام خمینی

برای آشنایی بیشتر با قوانین مقررات گمرکی برای ترخیص کالا ، مقاله «قوانین مقررات گمرک در 1403» را بخوانید

۱. آشنایی با قوانین و مقررات گمرکی برای ترخیص سریع کالا

قبل از شروع کارواردات کالا، باید با قوانین و مقررات گمرکی آشنایی داشته باشید. این به شما کمک می‌کند مدارک لازم را به‌ درستی تهیه کنید و از تأخیرهای ناشی از مغایرت با قوانین که در ایران بسیار زیاد است جلوگیری کنید.

۲. انتخاب یک ترخیص‌ کار باتجربه

همکاری کردن با یک ترخیص‌کار باتجربه و بروز، می‌تواند روند ترخیص کالا را سریعتر کند. ترخیص‌کاران حرفه‌ای با فرآیندهای گمرکی آشنایی کامل دارند و می‌توانند شما را در تهیه اسناد و طی مراحل مختلف که بارها دیده شده سلیقه ای می باشد، همراهی کنند.

۳. طبقه‌بندی صحیح کالاها

طبقه‌بندی درست کالاها بر اساس سیستم هماهنگ‌ شده (HS Code) اهمیت خیلی زیادی دارد. کدگذاری کردن نادرست می‌تواند تأخیرزیادی را در ترخیص کالا داشته باشد، و شاید جرایم و حتی ضبط کالا را به همراه داشته باشد.

۴. تهیه اسناد و مدارک کامل

برای ترخیص سریع کالا، تهیه تمامی اسناد و مدارک مورد نیاز گمرک ضروری می باشد. این اسناد شامل مواردی همچون، فاکتور تجاری، بارنامه، لیست بسته‌بندی، گواهی مبدأ و سایر مدارک بسته به نوع کالا می‌شود.

۵. ارزش‌گذاری صحیح کالاها

ارزش‌گذاری دقیق و صحیح کالاها بر اساس قیمت واقعی خرید یا تولید کالا، برای محاسبه حقوق و عوارض گمرکی موردی بسیار ضروری است. ارزش‌گذاری غلط یا اشتباه می‌تواند منجر به جریمه و تأخیر در ترخیص کالا شود.

۶. پرداخت به‌موقع حقوق و عوارض گمرکی

پرداخت کردن سر وقت حقوق گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده و سایرعوارض ها ، روند ترخیص کالا را سریعتر می‌کند. تأخیر در پرداخت می‌تواند منجر به توقف کالا و هزینه‌های انبارداری می شود.

۷. بازرسی کالا قبل از حمل

بازرسی کالا توسط شرکت‌های بازرسی معتبر قبل از حمل کالا (PSI)، می‌تواند از بروز مشکلات زیادی در مقصد جلوگیری کرده و این بازرسی‌ها اطمینان می‌دهند که کالا مطابق با اسناد و استانداردهای لازم حمل خواهد شد.

۸. استفاده از رویه‌های گمرکی خاص

بسته به نوع کالا و شرایط واردات کالا، استفاده از رویه‌های گمرکی خاصی مانند واردات موقتی، ورود موقتی و بسته‌های پستی می‌تواند فرآیند ترخیص کالا را سرعت ببخشد.

۹. ارتباط مؤثر با مسئولان گمرک

برقراری ارتباط مؤثر و حرفه‌ای با مسئولان گمرک، پیگیری منظم روند ترخیص کالا و پاسخگویی سریع به استعلامات آنها، صد در صد در ترخیص کالای شما تسریع خواهد داشت.

۱۰. استفاده از فناوری‌های نوین گمرکی

بهره‌گیری از سامانه‌های الکترونیکی گمرک، پنجره واحد تجارت فرامرزی و سایر فناوری‌های نوین، فرآیند ترخیص را ساده‌تر و سریع‌تر می‌کند. آشنایی با این سامانه‌ها و استفاده بهینه از آنها ضروری است.

نتیجه‌گیری:

ترخیص سریع کالا از گمرک، نیازمند آگاهی از قوانین، همکاری با متخصصان، تهیه اسناد کامل و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین است. با رعایت این نکات طلایی، می‌توان زمان ترخیص کالا را  کاهش داد و هزینه‌های ناشی از تأخیر را به حداقل رساند.

۱۰ نکته طلایی برای ترخیص سریع کالا از گمرک

محتوای جدول

نویسنده مقاله :

نویسنده مقاله :

مقالات نوشته شده توسط تیم دیجیتال مارکتینگ آتکو نوشته شده و بعد از مصاحبه با مدیران و تایید آنها در وب سایت به چاپ یا انتشار پیدا می کند.

آتیه تجارت اعتماد ( آتکو )

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس برای مشاوره رایگان